Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidentialitatea marjei salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidentialitatea marjei salariale

Exista vreo lege care sa interzica dezvaluirea marjelor salariale pentru angajatii unei institutii private incadrati in anumite nivele de experienta in interiorul firmei?

Inteleg ca salariul este confidential, dar as dori sa stiu daca pentru nivelul meu de experienta ar fi normal sa stiu in ce interval salarial ma incadrez? Nu mi se pare normal ca oamenii care au 1-2 ani experienta pe acelasi post sa aiba salarii cu 50-60 sau chiar 100% mai mari decat salariul meu, cu 10 ani de experienta.
Suntem mai multi angajati care dorim sa se faca publice aceste marje salariale in functie de nivelele de experienta existente deja in cadrul firmei, insa ni se spune ca exista constrangeri legale privind divulgarea acestor informatii. Este adevarat? Daca da, va rog sa ma indreptati spre textul de lege care stipuleaza acest lucru.
Multumesc!
Nu exista vreun act normativ care se prevada ce ati mentionat dvs.

art.163 C.mun.
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.