avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Vanzare domeniu internet la propria firma
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Vanzare domeniu internet la propria firma

Buna ziua,
Am achizitionat un domeniu de internet in urma cu cativa ani, pe care intre timp am dezvoltat o afacere.
Domeniul este cumparat pe persoana fizica, iar eu acum as vrea sa ii vand domeniul propriei mele firme.
Este posibil asa ceva? Care este suma maxima la care pot sa o vand?
Trebuie sa evalueze cineva pretul?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 20:22, 21 Martie 2019
sigur, este posibil, dar pretul este zero. domeniile internet se cesioneaza. o persoana notifica ROTLD ca doreste sa-si transfere catre alta persoana domeniul detinut.
Ca sa fiti in ordine: nu se vand domenii (nume de domenii punct ro), ci se vand websiteuri finisate si functionale. Adica se plateste doar munca de web design.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domeniu.ro: ce se întâmplă cu un domeniu achiziționat de o societate comercială care a falimentat în 2014? SofiaS SofiaS Buna ziua. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu ceva informații referitoare la un domeniu web care a fost achiziționat de către o societate comercială, ... (vezi toată discuția)
Disputa domeniu internet .ro popadrian popadrian Daca cineva a achizitionat un domeniu(nume site) pe internet dar nu mai este folosit de vreo 3 ani,am ceva sanse sa il dau in judecata si sa iau acel ... (vezi toată discuția)
Informatii despre o sc in lichidare Alex Chiciu Alex Chiciu Buna ziua. As dori sa transfer un domeniu de internet al unei firme dar care este inregistrat pe numele altei firme, cea care s-a ocupat de design acum cativa ... (vezi toată discuția)