Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Vanzare domeniu internet la propria firma
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Vanzare domeniu internet la propria firma

Buna ziua,
Am achizitionat un domeniu de internet in urma cu cativa ani, pe care intre timp am dezvoltat o afacere.
Domeniul este cumparat pe persoana fizica, iar eu acum as vrea sa ii vand domeniul propriei mele firme.
Este posibil asa ceva? Care este suma maxima la care pot sa o vand?
Trebuie sa evalueze cineva pretul?

Multumesc mult.
sigur, este posibil, dar pretul este zero. domeniile internet se cesioneaza. o persoana notifica ROTLD ca doreste sa-si transfere catre alta persoana domeniul detinut.
Ca sa fiti in ordine: nu se vand domenii (nume de domenii punct ro), ci se vand websiteuri finisate si functionale. Adica se plateste doar munca de web design.