avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Din calculele mele mai erau de plătit 10.000 de lei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Din calculele mele mai erau de plătit 10.000 de lei la un credit pentru care am fost executat silit, dar am primit o cerere de stăruință cu suma de 17.895,76 lei. Se pot adăuga dobânzi/penalități și în această fază?

Buna ziua,
in 2017 am fost executat silit pt. un imprumut la banca. Am ajuns la o intelegere cu banca si executorul.Suma in Martie 2017 era de 32672.28 din care am achitat in momentul intelegerii de plata 9000 ron, iar din luna aprilie in fiecare luna cate 700 ron.In aceasta sapt.25.03.2019 mi-a fost trmisa o cerere de staruinta in care este specificata suma de plata(17895.76 ron).
Intrebarea mea este de ce mai este aceasta suma de plata, deoarece din calculele mele ar mai fi fost sub 10000 ron.
La creditul restant se mai adauga alte dobanzi, penalitati?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:29, 31 Martie 2019
Din pacate, da.
Cereti explicatii asupra modului de calcul al sumei ce o pretind.
Oricum, cu cat platiti mai repede, cu atat mai bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita BADNIC4 BADNIC4 Buna ziua, in 2017 am fost executat silit pt. un imprumut la banca. Am ajuns la o intelegere cu banca si executorul.Suma in Martie 2017 era de 32672.28 din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu cu titlu executoriu liviu_florin liviu_florin Buna Ziua, In luna Aprilie an curent,am primit o instiintare de proprire 1/3 salariu cu titlu executoriu emisa catre mine si catre banca de la care ridic ... (vezi toată discuția)
Dupa o executare silita la un an din nou o executare silita tot in baza acelui contract de credit. bogdanielo bogdanielo Buna ziua, Incerc sa fiu cat mai pe scurt pentru ca toata lumea a auzit povesti similare. A fost luat un credit de la banca nu a putut fi platit la timp a ... (vezi toată discuția)