Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Din calculele mele mai erau de plătit 10.000 de lei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Din calculele mele mai erau de plătit 10.000 de lei la un credit pentru care am fost executat silit, dar am primit o cerere de stăruință cu suma de 17.895,76 lei. Se pot adăuga dobânzi/penalități și în această fază?

Buna ziua,
in 2017 am fost executat silit pt. un imprumut la banca. Am ajuns la o intelegere cu banca si executorul.Suma in Martie 2017 era de 32672.28 din care am achitat in momentul intelegerii de plata 9000 ron, iar din luna aprilie in fiecare luna cate 700 ron.In aceasta sapt.25.03.2019 mi-a fost trmisa o cerere de staruinta in care este specificata suma de plata(17895.76 ron).
Intrebarea mea este de ce mai este aceasta suma de plata, deoarece din calculele mele ar mai fi fost sub 10000 ron.
La creditul restant se mai adauga alte dobanzi, penalitati?
Manuela Rășină, administrator
Din pacate, da.
Cereti explicatii asupra modului de calcul al sumei ce o pretind.
Oricum, cu cat platiti mai repede, cu atat mai bine.