avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare pentru grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare pentru grupa I

Buna ziua,
Am muncit in grupa I o perioada de 1 an si 8 luni in anii 1976-1978. As vrea sa stiu daca se adauga ceva la stagiu de cotizare? Mentionez ca am intrebat la casa de pensii de doua ori si am primit doua raspunsuri: 1) Se adauga cate 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I, doar pentru perioade mai mari de 5 ani in grupa I ; 2) Se adauga cate 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I, indiferent de perioada lucrata in grupa I.
Cel mai recent răspuns: BalinPetru , utilizator 12:32, 2 Aprilie 2019
Legea 263/2010
art.18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat în condiții deosebite de muncă;

b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiții speciale de muncă.

In speta, se adauga cate 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I, indiferent de perioada lucrata in grupa.
Perioada lucrata in grupa I este anterioara datei de 01.04.2001
Probabil ca ma incadrez in prevederile art.17 din Legea 263, dar nu stiu ce prevede legislatia anterioare datei de 01.04.2001 referitor la perioada suplimentara acordata pentru grupa I.
Legea 263 Art. 17.
(1) Constituie stagiu de cotizare şi perioada suplimentară la vechimea în muncă acordată pentru perioadele realizate în grupa I, a II - a în baza legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv pentru perioadele realizate în condiţii speciale şi condiţii deosebite de muncă;
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1) Se adauga cate 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I, doar pentru perioade mai mari de 5 ani in grupa I

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Legea 19/2000

Art. 160. - (1) Vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la intrarea in vigoare a prezentei legi constituie stagiu de cotizare.


Legea 263/2010

Art.16
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
a) vechimea în muncă recunoscută pentru stabilirea pensiilor până la data de 1 aprilie 2001;

Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada suplimentara la vechimea in munca-legea 263/2010 art.17 Carp Mircea Carp Mircea Cei care nu se incadreaza la art.6 alin.(1)pct.I lit.c)beneficiaza de perioada suplimentara la vechimea in munca(cresterea stagiului total de cotizare)sau nu ? ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare grupa a ii-a de munca herminav herminav Buna ziua, Salariat (30.05.1960) o vechime in munca de 40,7 a lucrat in grupa a II-a de munca 17,8 (1983-2001). Stiam ca pentru grupa II-a se acorda 3 luni ... (vezi toată discuția)
Grupa ii amarianaro amarianaro Buna ziua Am o mica nelamurire Din Legea 263/2010 ar rezulta ca : Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, ... (vezi toată discuția)