avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie unica rectificativa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie unica rectificativa

Va rog..putin ajutor...
Am avut anul trecut in declaratia unica Cap1- venituri realizate in sistem real 2017 si
Cap2- venituri estimate in sistem real 2018 + venituri estimate pe norme de venit agricole 2018 + Cass estimat
1. Trebuie sa rectific norma de venit pe anul trecut . Capitolul 1 mai apare in decl rectificativa (fara sa bifez rectificativa? ...sau apare doar capitolul 2 (cel pe care il rectific) ?
2.Daca anul trecut am avut venituri estimate peste plafon, si am platit 12 luni CASS, iar in decl rectificativa am venitiri sub plafon...modific de plata 6 luni CASS (pt anul 2018)
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: gina.lucia , utilizator 00:25, 4 Aprilie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca doriti rectificarea pentru ceea ce ati declarat ca estimat pentru 2018, in modelul actual al declaratiei unice bifati ca e rectificativa pentru anul 2018 si completati doar in prima parte si nu treceti nimic la ceea ce se refera la 2019.
La partea de cass, doar pana la 31 decembrie 2018 puteati sa modificati. Asa, acum nu se mai poate face nimic si ramane acolo asa cum ati declarat si ati platit.
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru raspuns.

Puteti, va rog, referitor la CASS sa-mi dati si articolul de lege.
Multumesc.

Sinteza privind obligaiile de plata CASS
ESTIMAT REALIZAT OBLIGATIA FINALA
Estimat sub plafon
Nu opteaz-
Realizat sub plafon Nu datoreaz CASS

Estimat sub plafon
Opteaz-
Realizat sub plafon Depune declara-
ia în termen
Datoreaz CASS
10% x 11.400 lei (6 luni)

Estimat sub plafon
Opteaz-
Realizat sub plafon Depune declara-
ia ulterior termenului
Datoreaz CASS
10% x 1.900 x nr. de luni rmase

Estimat sub plafon Realizat peste plafon Datoreaz CASS
10% x 22.800 LEI (12 luni)

Estimat peste plafon Realizat peste plafon Datoreaz CASS
10% x 22.800 (12 luni)

Estimat peste plafon Realizat sub plafon
Este salariat
Nu datoreaz CASS

Estimat peste plafon Realizat sub plafon
Nu este salariat
Datoreaz CASS
10% x 11.400 (6 luni)


art.174 alin (18) În cazul în care persoanele fizice aflate în situaţia prevăzută la art. 170 alin. (1) realizează un venit net anual cumulat sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, iar în anul fiscal precedent nu au avut calitatea de salariat şi nu s-au încadrat în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art. 154 alin. (1), acestea datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate la o bază de calcul echivalentă cu 6 salarii minime brute pe ţară şi depun declaraţia prevăzută la art. 122, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a veniturilor, în vederea definitivării contribuţiei de asigurări sociale de sănătate.

Poate gresesc...dar eu de aici inteleg ca platesc doar 6 luni...
Ultima modificare: Joi, 4 Aprilie 2019
gina.lucia, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)
Cass pentru diverse venituri extrasalariale leinaddd leinaddd Am o mica afacere personala (SRL) fara salariati. In anul 2017 am incasat dividende aferente anului 2016. Pentru aceste venituri nu am platit CASS fiind, in ... (vezi toată discuția)
Declaratie unică pentru un pfa popaica popaica Bună ziua Sunt un PFA înființat în cursul anului 2018 din aprilie. Am realizat un venit peste cel estimat inițial si peste pragul de 22800, deci am ... (vezi toată discuția)