Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligativitate plata Rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligativitate plata Rovigneta

Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la mine azi 4.04.2019. Avand in vedere ca amenda se prescrie in termen de 4 luni de la data savarsirii faptei si autoritatile nu au trimis in termen de 2 luni asa cum se specifica in legislatie, trebuie sa platesc amenda la jumatate asa cum scrie pe procesul verbal (jumatate din 250) in termen de 15 zile de la comunicare sau pot sa nu o platesc si aceasta se va prescrie dupa data de 11.04.2019 , avand in vedere ca dupa aceasta data au trecut cele 4 luni pentru a se prescrie? Multumesc
PV a fost întocmit corect, 4 luni maxim trebuie sa treacă de la data săvârșirii pina la data constatării și întocmirii, iar 2 luni maxim sunt pentru comunicare. Deci termenul de prescriere (de maxim 6 luni de la savirsire) nu a fost depășit. Plătiți la jumătate în maxim 15 zile de la data comunicării.

Amenda este aplicata si trimisa in termenul legal (este intocmit procesul verbal in cel mult 4 luni de la savarsirea faptei si l-ati primit in cel mult 2 luni de la intocmire), platiti jumatate in 15 zile de la comunicare.
Termenul de prescriere din septembrie 2018 este de 4 luni nu de 6 luni.
Cum sa-l primesc in doua luni asa cum prevede legea , daca fapta a fost savarsita in 11.12.2018 si PV a fost intocmit in 12.03?Mai mult, peste 7 zile se implinesc cele 4 luni pentru prescriere. Sunt 4 luni la prescriere din septembrie 2018.
PV trebuia sa-l primiti in cel mult 2 luni de la intocmire-intocmit pe 12.03 primit pe 04.04, in termen.
PV trebuia intocmit in 4 luni de la savarsirea faptei-fapta savarsita pe 11.12.2018-pv. intocmit pe 12.03.2019, in termen.