Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... OUG 114 art. 66
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

OUG 114 art. 66

Daca o firma are codul caen 7112 ( activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea ), iar domeniul de activitate este proiectarea tevilor unei fabrici ( nu proiectarea peretilor, ci instalatia de care are nevoie o fabrica pentru a produce bere, smantana, ciocolata) va beneficia aceasta de ordonanta de urgenta ? Trebuie obligatoriu sa faca proiectare contructii civile ?
Multumesc!
Trebuie neaparat sa aiba un CAEN (principal sau secundar) dintre cele prevazute in ordonanta ! Deasemenea activitatea majoritara trebuie "directionata" direct sau prin "similitudine" cu activitatea prevazuta de acel CAEN in proportie >80%. Evident si in facturi, prestatiile trebuie nominalizate intr-un anume fel. Va atrag atentia insa ca simpla prezenta a unui astfel de CAEN in lista de CAEN-uri a firmei dumneavoastra (cu sau fara activitate) va obliga ca toti salariatii sa fie cu salariu minim de 3000 lei . Asa ca daca nu aveti certitudinea unei activitati constante pe acel CAEN este periculos, in sensul ca veti ramane cu limita salariului minim la 3000 pentru toti salariatii, fara insa sa va mai bucurati de facilitati. Revenirea la salariu minim de 2080 nu mai este posibila. Asa ca trebuie sa va ganditi bine pentru ca aceste facilitati sunt niste arme cu doua taisuri.
Codul CAEN principal este 7112 si reprezinta peste 90% din venit. As vrea sa stiu daca si domeniul proiectarii instalatiilor - a tevilor, intra in ordonanta de urgenta sau este obligatoriu proiectare in constructii civile? Multumesc !

viorel55 a scris:

Trebuie neaparat sa aiba un CAEN (principal sau secundar) dintre cele prevazute in ordonanta ! Deasemenea activitatea majoritara trebuie "directionata" direct sau prin "similitudine" cu activitatea prevazuta de acel CAEN in proportie >80%. Evident si in facturi, prestatiile trebuie nominalizate intr-un anume fel. Va atrag atentia insa ca simpla prezenta a unui astfel de CAEN in lista de CAEN-uri a firmei dumneavoastra (cu sau fara activitate) va obliga ca toti salariatii sa fie cu salariu minim de 3000 lei . Asa ca daca nu aveti certitudinea unei activitati constante pe acel CAEN este periculos, in sensul ca veti ramane cu limita salariului minim la 3000 pentru toti salariatii, fara insa sa va mai bucurati de facilitati. Revenirea la salariu minim de 2080 nu mai este posibila. Asa ca trebuie sa va ganditi bine pentru ca aceste facilitati sunt niste arme cu doua taisuri.

In ordonanta srie asa :
711- Activități de arhitectura, inginerie si servicii de consultanta tehnica legate de acestea
Această grupă cuprinde furnizarea de servicii de arhitectură, servicii de inginerie, servicii de proiectare, servicii de inspectare a construcțiilor, servicii de topometrie, cartografiere și similare.

Sintagma boldata cred ca va da raspunsul !
viorel55, utilizator
dar mai întâi scrie:

a) angajatorii desfășoară activități în sectorul construcții care cuprind:

(i) activitatea de construcții definită la codul CAEN 41.42.43 - secțiunea F - Construcții;

(ii) domeniile de producere a materialelor de construcții, definite de următoarele coduri CAEN:
.
711 - Activități de arhitectură, inginerie și servicii de consultanță tehnică;"

ordonanta precizeaza clar: "angajatorii desfäsoara activitati in sectorul constructii.."
CAEN 7112 au si firme de electronica, inginerie chimica, constructii utilaje masini...adica toti care proiecteaza asistati de calculator, care nu au nimic de-a face cu constructii. Acestia ce fac?
Radu_Doi, utilizator