Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ingradire proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ingradire proprietate

Buna dimineata.
Rog un raspuns la urmatoarea situatie.
Vrem sa ne refacem gardul dintre noi si vecin. Pentru asta trebuie sa cadem deacord cu vecinul. Amandoi suntem deacord sa contribuim la reconstructia gardului. OK, pana aici este corect.
Numai ca vecinul are casa si alte constructii foarte aproape de gardul deja existent. Vecinul pretinde ca in spatele casei sa nu facem gard, distanta fiin de circa 0,5 m. Asta inseamna ca el pretinde sa aiba acces in spatele casei in caz de nevoie (reparatii). Deci vecinul vrea acces in curtea noastra.
Precizez ca ambele proprietati sunt intabulate.
Ce reglementari legale exista intr-o astfel de situatie?.
Va multumesc.

Odata cu reparatia gardului sa si repare si peretele casei pt a nu va perturba propietatea