Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate vechime retroactiv?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate vechime retroactiv?

Buna ziua.
Am o întreprindere individuală inca din anul 2010 si fiind eu administrator, nu am avut făcut un CIM.
Exista vreo cale legală de a plăti din urmă si de a dobândi vechime in câmpul muncii?
Se mai pot face modificari in Revisal?
Mentionez ca întreprinderea a avut angajată cu CIM si o altă persoană .
Multumesc!
Nu aveti cum sa faceti asa ceva ...

Potrivit art. 25 din OUG 44/2008 titularul unei intreprinderi individuale poate cumula activitatea cu calitatea de salariat al unei terte persoane, nu si in calitate de salariat propriu.

Altfel spus, o persoana titular al unei intreprinderi individuale nu se poate angaja pe sine insasi. In schimb, poate angaja alte persoane.
Am inteles.
Va multumesc pt raspuns.
Însă, exista vreun mod in care sa dovedești că ai lucrat personal in acea întreprindere? Ca ai dobândit experienta? Exista vreun tip de adeverința in acest sens?
Nu exista asa ceva ... dovada o puteti face cu un certificat constatator de la ORC ca ati fost titularul acelei I.I., precum si cu actele care dovedesc obiectul de activitate al I.I.