Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat ploiesti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat ploiesti

Buna ziua.in legatura cu un divort.eu acum locuiesc in constanta dar ultimul domiciliu comun a fost in ploiesti.trebuie sa merg la judecatorie in Ploiestii sau se poate si la constanta?
daca trebuie sa merg in ploiesti atunci caut si eu un avocat din ploiesti pentru un divort.
Este un caz simplu,nu mai e absolut nimic de impartit,au trecut f multi ani..
Platesc pentru un avocat care ma poate ajuta.
Multumesc
bassmafya17, utilizator
Trebuie sa va adresati baroului de avocati sau puteti accesa butonul rosu din susul paginii - consultanti si va alegeti persoana dorita care contracost, daca este disponibila va poate reprezenta.
In mod normal actiunea se deschide la judecatoria din orasul de domiciliu.
Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor.
Daca ne raportam strict la informatiile din mesajul dvs., instanta competenta din punct de vedere teritorial este Judecatoria Ploiesti pentru ca la Ploiesti ati avut ultima locuinta comuna.
Sotul dvs.locuieste in prezent tot in acea locuinta sau in alta dar tot in Ploiesti?
Intreb pentru ca daca nu, competenta teritorial este instanta in a carei circumscriptie domicliaza paratul ( bineinteles vorbim de varianta in care paratul nu este plecat din tara)

Textul de lege este acesta:
Art. 914
Instanţa competentă
(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.
.................................................................................................