Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta.

- Am lucrat din 1978 si pina in prezent, numai in industria petroliera - interventii sonde petrol si gaze la Schela Moreni, 7 ani in Gr.2 si 34 ani in Gr. 1, la Petromar Constanta -ofshore (platforma)
- Punctajul obtinut pentru calculul cuantumului pensiei se imparte la 25 ani sau la 35 ani
Conform cu modificarile aduse de legea 221/2018 la legea pensiilor, pentru ca dumneavoastra ati lucrat un stagiu mai mare de 25 de ani intr-o itreprindere prevazuta in anexa 3 ,la pozitia 2,a legii pensiilor si intr-o activitate prevazuta in anexa 2(punctul 11) a aceleiasi legi,punctajul total al dumneavoastra se va impartii la 25 si nu la 35 ca pina acum.

Pricop St a scris:

- Am lucrat din 1978 si pina in prezent, numai in industria petroliera - interventii sonde petrol si gaze la Schela Moreni, 7 ani in Gr.2 si 34 ani in Gr. 1, la Petromar Constanta -ofshore (platforma)
- Punctajul obtinut pentru calculul cuantumului pensiei se imparte la 25 ani sau la 35 ani