avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta.

- Am lucrat din 1978 si pina in prezent, numai in industria petroliera - interventii sonde petrol si gaze la Schela Moreni, 7 ani in Gr.2 si 34 ani in Gr. 1, la Petromar Constanta -ofshore (platforma)
- Punctajul obtinut pentru calculul cuantumului pensiei se imparte la 25 ani sau la 35 ani
Cel mai recent răspuns: baican constantin , utilizator 08:55, 25 Aprilie 2019
Conform cu modificarile aduse de legea 221/2018 la legea pensiilor, pentru ca dumneavoastra ati lucrat un stagiu mai mare de 25 de ani intr-o itreprindere prevazuta in anexa 3 ,la pozitia 2,a legii pensiilor si intr-o activitate prevazuta in anexa 2(punctul 11) a aceleiasi legi,punctajul total al dumneavoastra se va impartii la 25 si nu la 35 ca pina acum.

Pricop St a scris:

- Am lucrat din 1978 si pina in prezent, numai in industria petroliera - interventii sonde petrol si gaze la Schela Moreni, 7 ani in Gr.2 si 34 ani in Gr. 1, la Petromar Constanta -ofshore (platforma)
- Punctajul obtinut pentru calculul cuantumului pensiei se imparte la 25 ani sau la 35 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 221/2018 corneliuvasile613@yahoo.ro corneliuvasile613@yahoo.ro Buna ziua,as dori sa stiu daca pot beneficia de legea 221,cu aplicare 1 oct.2018,daca am beneficiat de 100/2008 si 169/1,dar am cotizat 26 ani gr.2,sper ca ... (vezi toată discuția)
Varsta minima de pensionare in grupa 1 de munca ion leonte ion leonte Am fost angajat in petrol 03.08.1974 , din iunie 1977pana in noiembrie 1978 stagiu militar continuat tot la schela modarzau fara grupa de munca pana in 1 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata danielgixi danielgixi Buna ziua,am 51 de ani,32 ani stagiul de cotizare din care 26 in condiții speciale exploatare sonde(platforma petroliera),pot ieși la pensie la 52 de ani? (vezi toată discuția)