Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie locuinta anl
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie locuinta anl

Buna ziua,
Locuiesc cu chirie intr-o locuintă anl de aprox. 2 ani si intentionez să o cumpăr. Mentionez că dețin in proprietateo locuință achiziționata prin contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager (uzufructul este al mamei). Una dintre condițiile achizitionarii unei locuinte ANL este sa nu ai o alta locuinta in proprietate sau sa ai doar o cota parte a unei proprietati. Intrebarea mea este : daca donez jumatate din locuinta pe care o am in proprietate fratelui meu, sunt eligibil la cumpararea locuintei ANL?
URIAS, utilizator