Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Finantari tineri casatoriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Finantari tineri casatoriti

Banuiesc ca asta e vesnica intrebare a tinerilor casatoriti : exista vre-un ajutor din partea primariilor sau vre-un program de finantare europeana pentru tinerii casatoriti in vederea achizitionarii unei locuinte? #-o
Exista programul Prima Casa, daca indepliniti conditiile puteti obtine un credit bancar garantat de stat. Nu da nimeni banii pentru achizitionarea de case gratis dar exista si locuintele ANL si in functie de disponibilul primariei puteti depune o cerere pentru inchirierea unui apartament ANL (chirie avantajoasa) si dupa 5 ani cumpararea lui.

Pana in 2009 se acordau un ajutor primilor casatoriti
Da, este vorba despre Programul Prima Casa versiunea 4.
criteriile de eligibilitate:
1. proprietarii care deţin o locuinţă cu o suprafaţă utilă mai mică de 50 mp, pot accesa un credit ipotecar garantat de stat pentru a cumpăra o locuinţă cu o suprafaţă mai mare;

2. persoanele care deţin cote părţi dintr-o locuinţă vor putea beneficia de credite garantate de stat pentru a achiziţiona diferenţa de cote-părţi;

3. se poate cumpara în cadrul Programului o singură locuinţă finalizată, aflată pe teritoriul României, înscrisă în cartea funciară în condiţiile legii sau se poate construi o casă, singur sau împreună cu alte persoane, respectând reglementările în vigoare referitoare la programul Prima casă;

4. un avans de minimum 5% din preţul de achiziţie a locuinţei şi/sau care acoperă diferenţa dintre preţul de achiziţie a locuinţei rezultat din antecontractul de vânzare-cumpărare şi finanţarea garantată;

5. indeplinirea condiţiilor specifice prevăzute în cadrul normelor interne de creditare ale finanţatorilor;

6. constituirea unui depozit colateral pentru garantarea dobânzii, în valoare egală cu trei rate de dobândă, valabil pe întreaga durată a finanţării;

7. obligatia de a nu înstrăina locuinţa achiziţionată în primii cinci ani de la data dobândirii. După expirarea acestui termen, în cazul preluării contractului de credit de către un terţ, acesta trebuie să întrunească criteriile de eligibilitate a beneficiarilor Programului;

8.obligatia de a asigura locuinţa achiziţionată din finanţarea garantată împotriva tuturor riscurilor şi desemnezi statul român, reprezentat de Ministerul Finanţelor Publice, ca beneficiar al poliţei de asigurare, pe toată durata finanţării;
[ link extern ]