Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Functionar public=functionar bancar?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Functionar public=functionar bancar?

As dori sa stiu daca functionarul bancar poate fi denumit "functionar public". Doresc sa fac o plangere penala impotriva unui angajat al unei banci cf Art. 249 din C.P.
Functionarul bancar nu este functionar public , el fiind angajatul unei institutii private , dar , din punct de vedere penal ,este asimilat functionarului public ca si incadrare juridica!
Functionarul bancar nu este functionar public.
In conformitate cu Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, consolidata 2009:
Art. 2
(1) Functia publica reprezinta ansamblul atributiilor si responsabilitatilor, stabilite in temeiul legii, in scopul realizarii prerogativelor de putere publica de catre administratia publica centrala, administratia publica locala si autoritatile administrative autonome.
(2) Functionarul public este persoana numita, in conditiile legii, intr-o functie publica.

Dar, art. 258 din Codul penal prevede:
Art. 258. "Fapte săvârşite de alţi funcţionari".
(1) Dispoziţiile art. 246-250 privitoare la funcţionarii publici se aplică şi celorlalţi funcţionari, în acest caz maximul pedepsei reducându-se cu o treime.