Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe profit primul trimestru 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe profit primul trimestru 2019

Daca am optat in urma cu doua luni la impozitul pe profit ,pot trece inapoi la impozitul micro?
Buna ziua,

In ce priveste trecerea de la regimul fiscal de plata al impozitului pe profit la cel privind impozitul pe veniturile microintreprinderilor, mentionam ca aceasta se poate efectua numai intr-un singur mod, si anume cel prevazut de art. 55, alin. (2) din Codul fiscal.

Adica, daca in cursul exercitiului 2019 societatea nu mai realizeaza venituri care sa depaseasca echivalentul in lei a 1.000.000 euro la sfarsitul anului (potrivit prevederilor art. 54), aceasta trebuie sa comunice pana la data de 31 martie 2019 trecerea la impunerea veniturilor microintreprinderilor incepand cu anul 2020, daca sunt indeplinite si celelalte conditii dispuse de art. 47 din Codul fiscal.

ART. 55 - Termenele de declarare a menţiunilor

(2) Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.