Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificat fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificat fiscal

Buna seara am si eu probleme cu primăria orașului urlati
Sotia a cumpărat o masina acum un an iar acum vrea sa o schimbe cu ceva mai nou am fost la primărie am plătit impozitul si doamna de acolo nu vrea sa ne elibereze certificat fiscal sa putem vinde masina deoarece eu soțul am amenzi la primărie este ceva normal sau practic abuz
Va multumesc
Buna seara!Daca la rolul fiscal autoturismul este trecut pe numele sotiei, amenzile, ca si impozitul, vin pe CNP. Certificatul fiscal solicitat se elibereaza doar pe numele sotiei, nu si pe al dvs. Pentru dvs se face cerere separata. Sotia sa faca cerere cu numar de inregistrare. Vor fi obligati in termenul legal sa va elibereze actul. Daca nu, exista procedurile contencioase. Succes!