Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Înțelegere plata Creanță
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Înțelegere plata Creanță

Bună ziua. Am o creanță la eos ksi România, în urma unui credit neachitat la timp către Țiriac bank! Plătesc lunar 150 lei către ei, dar am fost sunat de un consultant al lor care ma somat sa plătesc restul sumei imediat deoarece termenul de plată a expirat încă de anul trecut și din cauza ratei mici nu a fost achitat integral! Am fost amenințat cu executorul judecătoresc, poprire pe salar etc... Fiind vorba de aprox. 7000 lei, nu am cum sa le dau banii integral. Apoi mi-au propus sa mărească rata, de fapt sa o tripleze, ca să achit în termen de 12 luni. În acest sens primesc o înțelegere de plată prin poștă, pe care trebuie sa o semnez, ca un fel de acord, cu ratele mărite! În această înțelegere este scris la un moment dat.. Creanța totală este certă, lichidă, și exigibila la data prezentului acord. Astfel, debitorul renunță la termenul de prescripție împlinit în baza art. 2.507 C. Civ. Ce ma sfătuiți? Sa accept acordul sau cumva aceasta datorie s-a prescris, iar eu semnând acest acord renunț la acest drept??? Mulțumesc
din ce inteleg, daca relatarea Dvs. este corecta, ati putea fi in situatia unei prescriptii implinite.
pe de alta parte, platile pe care le-ati facut pana acum ar putea intrerupe cursul unei prescriptii (in functie de momentul in care au fost facute, prin raportare la inceperea termenului de prescriptie).
Concret:
- care a fost data scadentei creditului?
- cand ati inceput plati catre eos ksi si in ce temei?

In orice caz, nu as renunta la termenul de prescriptie implinit!

"Art. 2507 - Renunţarea la prescripţie
Nu se poate renunţa la prescripţie cât timp nu a început să curgă, dar se poate renunţa la prescripţia împlinită, precum şi la beneficiul termenului scurs pentru prescripţia începută şi neîmplinită."

Plățile au început către eos ksi acum vreo 3-4 ani, după ce Țiriac bank le-a cesionat lor creditul de nevoi personale pe care eu îl aveam la acea banca! Rata era f mare, nu mai făceam față, rămăsesem fără job și din circa 500 lei lunar plăteam cam jumate către bancă sau deloc. Într-un final au cesionat creditul celor de la eos ksi! Aici am convenit cu ei o rata de 150 lei lunar, fiind la zi, ultima rata luna trecută! Acum, brusc ma anunță că de anul trecut trebuia finalizat creditul, ca contractul cu Țiriac bank era scadent anul trecut și acum trebuie sa dau banii rămași neapărat pana la sfârșitul anului în curs
Manuela Rășină, administrator
Daca ati efectuat plati s-a intrerupt prescriptia. Trebuie analizat din alte perspective: modul de aplicare dobanzi, clauze contractuale abuzive (contestatie la titlu), etc..