Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Plata diferente salariale stabite prin hotarare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Plata diferente salariale stabite prin hotarare judecatoreasca - functionari publici

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati pentru clarificarea urmatoarei situatii: cum se face plata diferentelor salariale dispusa prin hotarare judecatoresca pentru o persoana careia la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti ii incetase raportul de serviciu prin demisie, respectiv plata se face intr-o singura transa, sau in 5 transe? Mentionez ca actiunea a fost promovata in temeiul Deciziei ICCJ 23/29.09.2016, iar in hotarare se prevede ca in perioada 9.04.2015 - 31.07.2016 salarizarea functionarilor publici trebuie realizata la nivelul maxim de salarizare pentru fiecare clasa si grad profesional corespunzator functiei similare, aflat in plata la nivel de institutie. Multumesc!
Legea nu face nicio distinctie in acest caz ... Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem ....prin urmare, este posibil sa se faca plata in 5 transe.