Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Uzucapiune

Se da speta urmatoare: o familie are 4 copii,din care doi decedeaza. Cei 4 copii au fiecare cate un copil,(nepoti), parintii (bunicii) decedeaza fara a avea acte de proprietate pe un teren si pe o casa. Se ajunge in instanta pentru Uzucapiune si ca reclamanti se trec doar cei doi copii ramasi in viata, cu toate ca pe anexele 24 eliberate sunt trecuti 4 posibili mostenitori, instanta a sesizat acest fapt si urmeaza sa fie chemati si ceilalti doi (nepoti mostenitori, ai celor doi copii decedati). amanand procesul, Intrebarea mea este urmatoarea: ce inseamna "Amână cauza pentru a face precizări scris cu privire la cadrul procesual în raport cu ceilalţi moştenitori"
Adytzu72, utilizator
Varianta scurta daca apar posibili 4 mostenitori, instanta incearca " sa afle" ce este cu ceilalti doi care prin decesul parintilor lor au drept de mostenire.
amana cauza, ca sa poata face cineva/pers fizica/juridica/etc dupa caz precizari si informatii legate de ceilalti mostenitori. Orice informatie. doar ca formularea este una specifica. Sa zicem varianta fffff simplificata
gi-jane2, moderator