Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Clarificare calcul pensie functie de venituri ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Clarificare calcul pensie functie de venituri (salariale,bonusuri,prime,etc.)

La calcularea pensiei, in afara de salariul brut care cuprinde si sporurile permanente,se iau in calcul si alte venituri la care s-a platit CAS,cum ar fi:prima de vacanta,prima de paste,prime jubiliare etc.?
Daca da conform carei reglementari sau legi?
Multumiri#-o
Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent.
(pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat)