Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea de drept
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea de drept

La pedeapsa închisorii de 1 an,cu suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere de 2 ani,in câți ani intervine reabilitarea ? Precizez că sentința a rămas definitivă în iunie 2016. Se calculează cumva 2 ani supravegherea,și după finalizarea supravegherii,încă 3 ani fără comiterea altei infracțiuni ?? Deci în 2021 va fi reabilitarea ??
Se calculează cumva 2 ani supravegherea,și după finalizarea supravegherii,încă 3 ani fără comiterea altei infracțiuni ??

Da.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se calculează cumva 2 ani supravegherea,și după finalizarea supravegherii,încă 3 ani fără comiterea altei infracțiuni ??

Da.

Mulțumesc !
Dupa ce s-a scurs termenul de supraveghere, cel de 2 ani, trebuie sa treaca inca 3 ani.
Asadar, cinci ani de cand ramane definitiva sentinta penala.

TITLUL IX: Cauzele care înlătură consecinţele condamnării
Art. 165: Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat