Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean nonUE, act de studiu la dosarul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean nonUE, act de studiu la dosarul de personal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la angajarea in munca a unui cetatean chinez care are drept de munca stabilit prin permisul de sedere ca membru de familie al unui cetatean roman.

Mai precis, raportat la HG 905/2017 este nevoie sa avem la dosarul de personal un act de studiu:

Cetateanul chinez are un act de studiu emis in China si unul emis in Australia si cate o traducere autorizata in limba romana pt fiecare act de studiu (absolvire facultate)

Apreciati ca actele de studiu de mai sus ar trebui echivalate/recunoscute in Romania sau este suficient asa cum le am?
Dvs cum ati procedat in astfel de cazuri?

Vedeti vreun risc raportat la un control ITM?

Multumesc
Gepetto25, utilizator
Actele de studiu de mai sus ar trebui echivalate/recunoscute in Romania .