avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean nonUE, act de studiu la dosarul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean nonUE, act de studiu la dosarul de personal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la angajarea in munca a unui cetatean chinez care are drept de munca stabilit prin permisul de sedere ca membru de familie al unui cetatean roman.

Mai precis, raportat la HG 905/2017 este nevoie sa avem la dosarul de personal un act de studiu:

Cetateanul chinez are un act de studiu emis in China si unul emis in Australia si cate o traducere autorizata in limba romana pt fiecare act de studiu (absolvire facultate)

Apreciati ca actele de studiu de mai sus ar trebui echivalate/recunoscute in Romania sau este suficient asa cum le am?
Dvs cum ati procedat in astfel de cazuri?

Vedeti vreun risc raportat la un control ITM?

Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Iunie 2019
Gepetto25, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 1 Iunie 2019
Actele de studiu de mai sus ar trebui echivalate/recunoscute in Romania .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Echivalare diploma cetatean european pentru admiterea la facultate in romania alexandracdr alexandracdr Am nevoie de echivalarea diplomei de sfarsit de liceu din Portugalia, problema inampinata are de a face cu Apostila de la Haga. Am intrat pe site-ul CNRED si ... (vezi toată discuția)
Interviu pentru experti anevar POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE MJ a publicat pe site-ul propriu un anunt pentru organizarea de interviu in perioada 02-06.06.2014, in vederea obtinerii autorizarii ca expert in specialitatea ... (vezi toată discuția)
Cetatean american in romania - doreste angajare Cami-123 Cami-123 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am un prieten cetatean american in Romania venit pentru o perioada de 90 de zile si doreste sa se angajeze ... (vezi toată discuția)