Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli intretinere bloc

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc social care apartine primariei. Sunt 15 familii. Unii sunt debransati de la gaze, altii nu. Cei care nu sunt, platesc facturi incredibile pentru o garsoniera, adica gaze+apa calda = 1100-1400 lei/lunar. Va dati seama ca niciun locatar nu consuma atat.
Este legal ca primaria sa puna in spatele locatarilor aceste sume? Primaria motiveaza ca asta e factura la gaze pe bloc deci o platesc cei nedebransati.
Multumesc!
Conform dispozitii in vigoare,ar trebui ca administratorul de imobil,pe langa lista lunara de intretiere sa afiseze document distinct prin care sa informeze corect si complet locatarii despre sumele impuse lunar la plata,natura acestira si modalitatea de repartizare cote comune