Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deranjat de SRL-ul din vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deranjat de SRL-ul din vecini

Buna ziua,
vecinul de linga mine are un service auto tinichigerie- vopsitorie mai precis. Problema pe care doresc sa o semnalez este urmatoarea:
- pe langa zgomotul produs operatiilor specifice atat el ca si angajator precum si angajatii sai vorbesc foate urat se cearta si injura toata ziua.
De cateva ori i-am atras atentia asupra acestor lucruri dar ca orice minune a tinut 2 zile. Sunt zile in care trebuie sa inchid usile si geamurile pentru a nu le mai auzi ineptiile atat eu, musafirii mei precum si familia mea.
Totodata strada e plina de masini in asteptare sau in diferite faze ale manoperei.
Doresc sa va intreb ce metode legale exista impotriva acestui tip de comportament.
Va multumesc.
ovidiupacurar, utilizator
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art.2 pct.25-27
Pentru zgomot puteti sesiza DJSP si ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru poluare puteti sesiza Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru blocarea traficului puteti sesiza politia Serviciul circulatie rutiera, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Sesizarile se pot trimite prin posta cu confirmare de primire.
Va multumesc de informatii.

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art.2 pct.25-27
Pentru zgomot puteti sesiza DJSP si ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru poluare puteti sesiza Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru blocarea traficului puteti sesiza politia Serviciul circulatie rutiera, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Sesizarile se pot trimite prin posta cu confirmare de primire.

Buna ziua.
Stiti cumva pt masurarea decibelilor generati de un club (noaptea dupa orele 24) cui ar trebui sa ma adresez?
Multumesc
Daca tot ati postat la o discutie mai veche era bine sa cititi ce s-a scris anterior.
Citind mesajul meu din 04 iunie 2019 descopereati institutiile statului care pot fi sesizate si legislatia aferenta. DJSP si Agentia de mediu sunt dotate cu aparatura necesara - sonometre.
Sunt si primarii dotate cu astfel de aparatura si cu personal autorizat sa efectueze determinari de noxe.
Pe internet gasiti firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul sanatatii sa efectueze masuratori ale noxelor zgomot si vibratii. Se emit buletine de determinare, contracost.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca tot ati postat la o discutie mai veche era bine sa cititi ce s-a scris anterior.
Citind mesajul meu din 04 iunie 2019 descopereati institutiile statului care pot fi sesizate si legislatia aferenta. DJSP si Agentia de mediu sunt dotate cu aparatura necesara - sonometre.
Sunt si primarii dotate cu astfel de aparatura si cu personal autorizat sa efectueze determinari de noxe.
Pe internet gasiti firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul sanatatii sa efectueze masuratori ale noxelor zgomot si vibratii. Se emit buletine de determinare, contracost.

Imi cer scuze. Cand o sa mergeti la doctor sa-l intrebati de ce va doare, sa nu va mire ca va ia la rost ca nu ati rasfoit anatomia si fiziologia inainte...
doctorATU, utilizator