Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... terasa cu muzica deschisa in spatele casei mele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

terasa cu muzica deschisa in spatele casei mele

Locuiesc la casa si de curand in spatele casei s-a deschis o terasa cu muzica,zidul de la spatele casei este comun cu aceasta terasa.Zgomotele clientilor si muzica ne deranjeaza de la amiaza pana pe la orele 23,24 sau chiar 1 noaptea,noi avand si un copil mic de 1 an care uneori adoarme greu din aceasta cauza.La noi nu s-a prezentat nimeni si nu ne-a cerut nimeni acordul pt functionarea aceastei terase.Ce pot face in acest caz pt oprirea functionarii acestei terase sau macar a incetarii totale a muzicii ?
Gasiti aici legislatia privind respectarea ordinii si linistii publice:
www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art. 2 pct. 25-27
Puteti sesiza primaria si politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data in care mentionati lipsa avizului vecinilor pentru functionarea terasei.
Pentru zgomotul produs puteti sesiza DJSP si Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data si sa solicitati efectuarea de determinari de zgomot si emiterea de buletine de determinare (eventual contracost).
Puteti deschide actiune in instanta. Va trebui sa depuneti buletine de determinare zgomot. Determinarile de zgomot pot fi efectuate contracost de firme autorizate de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii. Gasiti pe internet.
~ Conținut șters la cerere ~
Procedand asa cum va sfatuieste utilizatorul stelianpalagheanu riscati sa va treziti cu actiune in instanta pentru distrugere deschisa de proprietarii terasei.
~ Conținut șters la cerere ~

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti aici legislatia privind respectarea ordinii si linistii publice:
www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art. 2 pct. 25-27
Puteti sesiza primaria si politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data in care mentionati lipsa avizului vecinilor pentru functionarea terasei.
Pentru zgomotul produs puteti sesiza DJSP si Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data si sa solicitati efectuarea de determinari de zgomot si emiterea de buletine de determinare (eventual contracost).
Puteti deschide actiune in instanta. Va trebui sa depuneti buletine de determinare zgomot. Determinarile de zgomot pot fi efectuate contracost de firme autorizate de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii. Gasiti pe internet.

La DSP va merge degeaba... tocmai am primit raspuns oficial de la dansii ca “nu detinem aparatura si nici personal specializat in determinari sonometrice”...
Totusi nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea cine constata ca abaterile de la norme se fac repetat si se poate decide suspendarea temporara a activitatii?...