Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Buna ziua,

Asociatia de proprietari din blocul in care locuiesc nu are cont bancar in care sa se poata achita facturile de intretinere. Exista obligativitatea de a avea cont bancar?
da, conform Legii nr. 196/2018.
Art. 20.
(1) Fiecare asociație de proprietari este obligată să dețină un singur cont bancar.

(2) În vederea plății cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevăzut la alin. (1) se comunică tuturor proprietarilor prin afișare la avizier, odată cu lista de plată a cheltuielilor asociației de proprietari.
Asociatia de proprietari detine obligatia legal prevazuta de disp L nr 196/2018 sa detina deschis un singur cont bancar pe care sa il afiseze la loc vizibil spre stiinta locatarilor interesati sa achite obligatiile lunare de intretinere prin cont nancar