Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat CMI(Cabinet Medical Individual)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat CMI(Cabinet Medical Individual)

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca din 2019 este obligatorie casa de marcat la cabinet medical individual (CMI)?...Nu se poate ca pana acum cu chitantier?
Buna ziua. In conformitate cu prevederile art. 2 lit. h din OUG 28/1999 ,privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt exceptate de la obligatia dotarii cu astfel de aparate (case de marcat) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale. Prin urmare, daca respectivul cabinet medical individual nu este organizat sub forma unei societati comerciale, nu este nevoie de dotarea cu aparat de marcat si, implicit, de incasarea veniturilor pe baza de bon fiscal. In situatia in care activitatea cabinetului se desfasoara in cadrul unei societati comerciale, atunci dotarea cu aparat de marcat electronic fiscal este obligatorie. Precizam ca si serviciile medicale cu plata desfasurate in cadrul societatilor comerciale sunt exceptate de la obligativitatea dotarii cu aparate de marcat electronice fiscale, insa numai daca sunt prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului (art. 2 lit. p din ordonanta).