Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Restituire impozit la radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Restituire impozit la radiere auto

Buna seara
Am si eu o intrebare,daca am platit impozitul pe masina dar vreau sa o radiez luna asta,imi va fi restituita diferenta de impozit iulie-decembrie? Multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua
Art.471. (4) din Legea 227/2015 cu modificarile si completarile ulterioare ,, In cazul radierii din circulatie a unui mijloc de transport , proprietarul are obligatia sa depuna o declaratie la organul fiscal in a carui raza teritoriala de competenta isi are domiciliul , sediul sau punctul de lucru , dupa caz , in termen de 30 de zile de la data radierii si inceteaza sa datoreze impozitul incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator ''