Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am cerut prin SPV situația obligațiilor de plată ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am cerut prin SPV situația obligațiilor de plată și am constatat că, deși am plătit pentru 2018, sumele apar ca ,,plăți neutilizate''. Dacă înțelegeți logica ANAF vă rog să mă ajutați cu un răspuns

Azi am cerut prin SPV situatia obligatiilor de plata si am constatat cu stupoare ca, desi am platit pe 2018 in decembrie, si desi platile apar in lista, ele apar ca "plati neutilizate". Explicatia de pe ultima pagina e scrisa in asa fel incat nu se intelege deloc de ce au primit banii mei si refuza sa ii ia in considerare la stingerea datoriilor.

Daca intelege cineva logica ANAF, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Mergeti la inspectorul Anaf la care sunteti arondat si solicitati informatii. De regula platile de taxe se repartizeaza in functie de scadenta, lunar sau trimestrial pe taxele datorate, astfel incat sa nu apara sume nedistribuite pe ultima coloana.Verificati si scadenta platilor. Daca sunteti la trimestru, se inchid in 25.07 platile cu obligatiile de ex ptr trim 2
Intr-adevar apare ca termen de plată 31.07.2019. Nu știu de ce, credeam ca a fost pe 15.03.2019. Sunt impozitele și taxele pe 2018, oare ei chiar nu se grăbesc să încaseze bani? Apropo, sunt PFA cu normă de venit; nu știu dacă are vreo importanță. Eu am plătit în 10.12.2018. Asta înseamnă că banii stau nefolosiți într-un cont și statul nu se atinge de ei până când trece termenul? Atunci de ce ne mai oferă bonificații la plata în avans?
Cunosc cazuri mai grave, cand au pus poprire pe conturi, exact in situatia dvs. cu plati la zi, sumele nefiind distribuite pe fisa.E mai bine sa le faceti o vizita sa va repartizeze sumele.
Mulțumesc, așa am să fac. Ce situații aberante, să plătim la timp, ANAF recunoaște că a primit banii, nu se deranjează să-i distribuie dar e în stare să ne blocheze conturile... Oare nu mai intrăm și noi odată în lumea civilizată?
SpF2016, utilizator
am trecut prin aceeasi situatie. s-a rezolvat cu un simplu mesaj in SPV! incercati