Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... informatii de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

informatii de interes public

"Persoana" se refera la individ, sau orice persoana, fie ea fizica, ori juridica?
Depinde si de contextul in care este formulata sintagma ....
Scrie clar in lege: "
"Orice persoana"!
"Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public. ...... "

In speta, pe cale de interpretare, sintagma persoana se refera atat la persoane fizice, cat si la cele juridice.
Unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie să distingă – ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus
Si daca institutia vizata interpreteaza ca orice Marie cu alta palarie, ce se poate invoca? Stima!
Principiul de drept : Unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie să distingă – ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus