avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare galerie de arta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare galerie de arta

Buna ziua,
vreau sa va intreb cum pot eu, ca persoana fizica, sa imi deschid o galerie de arta in care sa imi pot vinde tablourile mele si ale altor artisti care vor sa-si expuna tablourile in galerie. Precizez ca nu am studii de curator sau facultatea de arte/istoria artei. Am absolvit doar scoala populara de arte.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: galerieArta , utilizator 20:55, 14 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Nu puteti deschide ca persoana fizica o galerie de arta ci ca persoana juridica sau persoana fizica autorizata. Din ce inteleg, v-ati incadra la Codul Caen 9003 " Activităţi de creaţie artistică"
Această clasă include:
-activităţi ale artiştilor individuali, cum ar fi sculptori, pictori, caricaturişti, gravori etc.
-activităţi ale scriitorilor individuali, pentru toate subiectele, inclusiv lucrările de ficţiune, lucrările tehnice etc.
-activităţi ale ziariştilor independenţi
-restaurări ale operelor de artă cum ar fi picturile etc.

Această clasă exclude:
-realizarea lucrărilor din piatră, în afară de lucrările originale artistice, vezi 2370
-restaurarea orgilor şi a altor instrumente muzicale cu valoare istorică, vezi 3319
-producţia de filme cinematografice şi video, vezi 5911; 5912
-restaurări de mobilă (cu excepţia restaurărilor de tipul celor din muzee), vezi 9524

Pentru alte detalii, ma puteti contacta in privat. O zi buna
Va multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru pictor DanIonescu DanIonescu Buna ziua, as dori sa aflu codul CAEN pentru profesia de pictor (PFA). E vorba de tablouri pe care urmeaza sa le realizez pentru o galerie din Germania care le ... (vezi toată discuția)
Cod caen handmade Francesca P Francesca P Buna, am nevoie de un pic de ajutor, vreau sa deschid un PFA si sa pictez pahare pentru nunti, sa ornez lumanari, sa pictez umerase si sa fac ornamente din ... (vezi toată discuția)
Cod caen 9003 exemple activitati Peter Abelunta Peter Abelunta Buna ziua Va rog sa imi exemplificati cel putin 3 activitati comerciale concrete aferente acestui cod caen, cu un focus special pe diferenta dintre 5811 si ... (vezi toată discuția)