Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Descoperire de cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Descoperire de cont

Buna seara! Am incercat sa fac descoperire de cont la banca unde am cardul pe care primesc salarul lunar de la locul de munca, insa d-soara mi-a spus ca nu ma poate ajuta deoarece ANAF nu imi da voie pe o perioada de 5 ani (cum ca as avsa o restrictie sau ceva de genul acesta) insa a insistat sa imi iau un credit, dar am refuzat pentru ca dobanda era destul de marisoara... a mai sunat dupa o zi si mi-a propus din nou chestia cu creditul insa am refuzat din nou. Este posibil sa fi mintit ea in legatura cu "restrictia pe 5 ani" . Eu nu am primit nimic de la ANAF si in urma cu cateva luni am achitat la ANAF taxa pt scoala auto
, iar dna de la ghiseu mi-a spus ca nu am datorii. Mentionez ca nu am credite la banci sau la alte institutii....
Serban121996, utilizator
Verifica te rog daca ai mai avut in trecut vreun descoperit de cont la vreo alta banca la care ai ramas cu probleme: neconformitati, mici restante. ANAF iti impune restrictii daca a trecut ceva timp de atunci si nu ti-ai rezolvat problemele cu fosta banca. Daca nu ai, inseamna ca ai fost mintit, unele banci mai apeleaza la tertipul asta, nu e avantajos pentru ele din punct de vedere al dobanzii, ratei sau scadentelor descoperitul de cont. Asa ca iti "baga pe gat" creditul de nevoi personale.
nu are nicio treaba anaful cu asta.. mergeti din nou la banca , poate nu ati inteles, vb cu alt functionar.
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
ANAF-ul nu are legatura cu biroul de credite. Sunt entitati total diferite. Daca sunteti inscris in biroul de credit, puteti verifica la banca.