avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Vreau să fac o comandă online, dar magazinul îmi ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Vreau să fac o comandă online, dar magazinul îmi impune o comandă de minim 50 de lei deși plătesc transportul. Au voie să facă asta?

Buna ziua! Vreau sa fac o comanda online si magazinul online respectiv imi impune sa fac o comanda de minim 50 de lei. Are voie un magazin online sa-mi impuna suma minima de care vreau sa cumpar? Produsul face 25 de lei si platesc transportul pentru el.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice persoana juridica are dreptul de a-si selecta clientela.
Eu stiu ca exista o lege care spune ca nu ai voie sa impui clientului o anumita suma, dar nu stiu daca se aplica la magazinele fizice sau si la cele online. Poate un expert din acest site stie cum stau lucrurile.
Nu cred că puteți face ceva, există mulți comercianți care impun o cantitate minimă de produse achiziționate (en-gros) și asta se încadrează sub umbrela libertății contractuale, în sensul că își pot alege fără restricții condițiile în care contractează cu potențialii clienți (evident, fără a face discriminări pe bază de sex, etnie, religie, etc).


Filip M a scris:

Nu cred că puteți face ceva, există mulți comercianți care impun o cantitate minimă de produse achiziționate (en-gros) și asta se încadrează sub umbrela libertății contractuale, în sensul că își pot alege fără restricții condițiile în care contractează cu potențialii clienți (evident, fără a face discriminări pe bază de sex, etnie, religie, etc).


Pai, eu vreau sa cumpar dintr-un magazin online, care vinde orice produs de acolo la bucata, nu e grosist. La engross, stiu ca trebuie sa iei tot pachetajul, box, sau cum or fi ele ambalate, dar la detail, cred ca am dreptul sa cumpar o bucata, fara sa mi se impuna cumpar si ce nu am nevoie. Sau, e altfel legea?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Alexandru Andreescu a scris:
Orice persoana juridica are dreptul de a-si selecta clientela.

De unde ați dedus? În nicio lege nu scrie asta.

@Mo Mi
Nu e legală nici condiționarea vânzării despre care spuneți dvs.

Din Ordonanța 99/2000:
Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.

Alte discuții în legătură

Vanzare licitatii online Ana Christina Bucur Ana Christina Bucur Offff...nici eu nu prea stiu sa explic ce vreau Este un site de licitatii online....adica.....de ex am un tv de vanzare (cumparat cu 1000 lei ) si licitatia ... (vezi toată discuția)
Pret de vanzare mai mic decat cel din nir vmkriss vmkriss Pentru o intreprindere individuala neplatitoare de tva vanzare cu amanuntul Am nir pe fiecare factura intrata, se poate vinde cu un pret mai mic unul din ... (vezi toată discuția)
O firma poate refuza sa vanda catre alta firma? ContSters477326 ContSters477326 Buna ziua, am o societate comerciala care practica comert cu ridicata (evident, doar catre alte societati), am dreptul sa refuz o firma care imi plaseaza o ... (vezi toată discuția)