Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ FARA INTABULARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ FARA INTABULARE

BUNA ZIUA ,Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care o am cu sotul:
Se poate face partajul fara intabulare? Pe extrasul CF , apare doar terenul!
Cine suporta taxele de timbru si alte cheltuieli? Va multumesc.
ALINA_V, utilizator
Buna ziua. Partajul de care vorbiti este cu privire la teren? Nu se intelege care este situatia. Reclamantul trebuie sa plateasca taxele de timbru, iar acestea intra in categoria cheltuielilor de judecata, pe care le puteti solicita sa fie suportate si de ceilalti coproprietari dupa pronuntarea hotararii. Cheltuieli de judecata pot fi si onorariile pentru expertiza cadastrala, in cazul asta. O zi buna.
Buna ziua ,
Este vorba despre o casa care nu este intabulata, exista autorizatie de construire, totul este legal , insa nu s-a facut intabulare . Pe extrasul CF, nu apare decat terenul pe care s-a construit.
Buna ziua. Daca aveti autorizatie de construire, cadastru si procesul verbal de receptie la finalizarea lucrarii, atunci solicitati intabularea. Fara intabulare, nu se poate transfera dreptul de proprietate al constructiei. Notarul cel mult va mentiona faptul ca exista aceasta constructie si nr. autorizatiei de construire, ca fiind pe teren, dar nu va face obiectul partajului. O zi buna