Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentie imobiliara- contract comision
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentie imobiliara- contract comision

buna seara! Am urmatoarea situatie: Am fost contactat de o agentie imobiliara, care a prezentat un imobil la nr. 10. Contractul de comision a fost semnat dupa incheierea antecontractului intocmit la notar cu nr imobil 10. Nu s-a perfectat actul de vanzare -cumparare, intrucat nu a avut documentele in regula. S-a incheiat cu vanzatorul un contract de vanzare-cumparare la nr. 10 A, dupa o perioada de un an, . Cum mai pot plati comisionul agentiei, daca aceasta nu a participat la tranzactia din noua adresa ( imobilul a suferit modificari in acte, dupa obtinerea autorizatiei de contructie) Multumesc !
Daca este vorba de acelasi imobil dar cu alt numar in mod normal pierdeti procesul.
Nu au mari avocati agentiile imobiliare dar cazul este destul de clar cat sa fie vizibil juridic...
Buna ziua. Este vorba de acelasi imobil? Este acelasi vanzator? Nu se intelege prea bine din ceea ce spuneti. Ce prevede contractul de comision? O zi buna
este acelasi imobil, dar cu modificari aduse in urma definitivarii procesului verbal de receptie , la nr. camere si suprafata- acelasi vanzator. Obiectul contractulului de comision consta in cumpararea prin intermediul agentiei in nume propriu si pe cheltuiala sa , a imobilului din str...., nr. 10.
La contract vanzare-cumparare se adauga nr. camere si este nr. 10A.
La plata comisionului- Cumparatorul va achita comisionul in ziua in care va efectua un antecontract de vanzare-cumparare.

evitalex, utilizator
buna ziua! Am trecut si eu printr-o situatie similara! Sa fie vorba despre aceeasi agentie? As vrea sa stiu daca in contractul de comision trebuie sa fie respectate punctele din Ordonanta 21/1992, privind protectia consumatorului ?