Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna seara am si eu o mica intrebare daca eu am fost in concediu de risc maternal, afecteaza cu ceva concediul de prenatal?! Multumeec frumos.
Nu va afecteaza , decat poate la stabilirea cuantumului indemnizatiei.
Si cum se calculează cuantumul de indemnizație dupa ce termini concediul de risc maternal?
Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Ok eu am fost in concediu de risc maternal pana pe 30 aprilie de la 1 mai am intrat în concediul de drept de prenatal, acum șeful meu mi-a dat pe luna lui mai acceiasi bani care mi dădea si pe concediul de risc maternal in conditiile in care eu am fost in concediu medical in perioada 22 oct. - 23 noiembrie este ok sau se recalculează ultimile 6 luni pentru cuantumul de indemnizație.