Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva nevirata in contul de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva nevirata in contul de tva

Buna ziua,

Am o firma care aplica split tva,... am facturat catre client si cu toate ca i-am trimis instiintarea sa vireze banii in conturi separate (baza in contul curent si tva in contul de tva)...clientul nu a facut acest lucru. Ce trebuie sa fac eu....sa virez sau sa depun tva-ul incasat in contul de tva?....in cate zile ar trebuii sa fac acest lucru?
george-neagu, moderator
Virati dvs banii in contul de split TVA. Trebuie sa faceti acest lucru in cel mult 7 zile lucratoare de la data efectuarii platii.
Multumesc,

Si daca s-au depasit cele 7 zile de la incasare...ce pot face?
Chiar daca s-au depasit cele 7 zile, faceti acest transfer. Printre sanctiuni exista si sanctiunea avertisment.
Multumesc,

Si ce o sa imi iasa de plata tva la decont pe 25 ...platesc din contul de tva banii care ii am.?..imi autorizeaza Trezoreria plata din contul de TVA, chiar daca acest cont este un cont colector, (diferenta o face codul fiscal al firmei.)..

O zi frumoasa
ionela11, utilizator
In primul rand platiti din contul de tva, iar eventuala diferenta din alt cont.