Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Split TVa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Split TVa

Buna ziua,

Daca sunt o firma care nu aplica Split TVA si trebuie sa incasez de la o firma care aplica, cum va face firma respectiva plata tinand cont ca eu nu am cont de TVA?
Sunt obligat sa deschid cont de TVA? Si daca da cum trec banii in contul curent?

Multumesc
Razvan
O firma fara split TVA nu are nicio obligatie sa vireze separat banii. E obligatia partenerului.
Plata se face de CLIENTul care este în zona SPLIT TVA, iar FURNIZORUL care nu este în zona SPLIT TVA nu are nici o obligaţie privind SPLIT TVA! Deci FURNIZORUL trebuie să plătească c/v facturii din două conturi ÎN CONTUL UNIC al CLIENTULUI!