avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT COMODAT CU TITLU EXECUTORIU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT COMODAT CU TITLU EXECUTORIU

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

As dori sa-i fac unei persoane un contract de comodat cu titlu executoriu pentru un apartament.
In cazul in care persoana respectiva nu is achita datoriile ( intretinere, lumina, cablu) pot sa-l execut silit, obligandu-l sa paraseasca locuinta?
Nu as dori ca executorul sa-i faca poprire pe salariu, as dori sa-l oblige sa paraseasca locuinta.


Va multumesc frumos.

Cel mai recent răspuns: dmdaniel , utilizator 08:16, 23 Februarie 2021
Bună ziua.
Sigur că e posibil întocmirea unui astfel de Contract.
Nu ar fi rău să consultați un avocat, care v-ar ajuta cu întocmirea unui astfel de Contract, în care toate clauzele să fie legale și în favoarea celor dorite de dvs.

Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius
Contractul de comodat este cu titlu executoriu in privinta obligației de restituire.
Iar conform art 2151 alin 1 din Codul civil "Comodatarul suportă cheltuielile pe care le-a făcut pentru a folosi bunul."
Deci, nu trebuie inserate cine stie ce clauze.
Buna ziua,


Va multumesc mult.
Buna dimineata,

Va multumesc frumos.

O zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj intre soti si socrii NICOL COSTACHE NICOL COSTACHE Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns in cazul meu. Am fost casatorita 25 de ani. Am divortat la sf snului 2020. In timpul casatoriei eu ... (vezi toată discuția)
Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependința unui ... gicaursulescu96@gmail.com gicaursulescu96@gmail.com Bună seara,am o întrebare : poți intra pe dependință unui imobil comun și să-l stăpânești fără acordul celorlalți locuitori ,imobilul nu este ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat sorynagabryela sorynagabryela Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca se poate insera vreo clauza intr-un contract de comodat, incheiat intre o persoana fizica si una juridica, din care sa ... (vezi toată discuția)