Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT COMODAT CU TITLU EXECUTORIU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT COMODAT CU TITLU EXECUTORIU

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

As dori sa-i fac unei persoane un contract de comodat cu titlu executoriu pentru un apartament.
In cazul in care persoana respectiva nu is achita datoriile ( intretinere, lumina, cablu) pot sa-l execut silit, obligandu-l sa paraseasca locuinta?
Nu as dori ca executorul sa-i faca poprire pe salariu, as dori sa-l oblige sa paraseasca locuinta.

Va multumesc frumos.

Bună ziua.
Sigur că e posibil întocmirea unui astfel de Contract.
Nu ar fi rău să consultați un avocat, care v-ar ajuta cu întocmirea unui astfel de Contract, în care toate clauzele să fie legale și în favoarea celor dorite de dvs.

Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius
Contractul de comodat este cu titlu executoriu in privinta obligației de restituire.
Iar conform art 2151 alin 1 din Codul civil "Comodatarul suportă cheltuielile pe care le-a făcut pentru a folosi bunul."
Deci, nu trebuie inserate cine stie ce clauze.
Buna ziua,

Va multumesc mult.
Buna dimineata,

Va multumesc frumos.

O zi frumoasa.