Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii de proprietari

As dori sa stiu care este procedura prin care un bloc se poate desprinde din cadrul unei asociatii de proprietari deja existente, si acel bloc format din doua scari (40 de apartamente) sa formeze o noua asociatie.
Precizez ca cele doua scari de bloc nu au datorii in cadrul asociatiei, 90% dintre apartamente sunt racordate individual la toate utilitatile.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Se poate infiinta asociatie de proprietari noua care sa se desprinda din asociatie veche cu acordul proprietarilor din imobilul/scara care doresc infiintare persoana juridica de sine statatoare