Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Subantrepriza in constrcutii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Subantrepriza in constrcutii

Buna ziua, este posibil ca , firma X de constructii incheie un contract te antrepriza cu Z pentru construirea unei case de 100m2, poate X sa ofere in subantrepriza lui Y toata constructia la un pret mai mic?Trebuie specificat in contractul de antrepriza(dintre X si Z) cum ca X poate da in subantrepiza totala lucrarea sau nu este necesar sa fie specificat. Sau prin ce metoda X poate da la alt cineva sa faca TOTAL lucrarea respectiva.
goldstar9, utilizator
Este important ca in contractul de Antrepriza sa nu fie trecuta o clauza prin care Beneficiarul (Z) sa interzica subcontractarea lucrarilor de catre X, daca nu exista o astfel de prevedere contractuala, totul este ok. Antreprenorul raspunde in fata Beneficiarului pentru lucrarile executate de catre subantreprenor.