Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Emitere carte de identitate minor in prezenta unui ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Emitere carte de identitate minor in prezenta unui imputernicit

Buna ziua, domnule/doamna avocat!

Am o situatie la care as dori un raspuns avizat. Baiatul meu in varsta de 16 ani locuieste in Bucuresti cu mama mea din data de 1 Iunie 2015, insa nu l am incredintat legal mamei mele. Eu sunt singurul parinte trecut in certificatul lui de nastere, in dreptul tatalui este liniuta, nu l a recunoscut la nastere si nu are contact cu el. Eu locuiesc si lucrez in Germania. Nu pot ajunge in tara curand, asa ca am facut o procura la consulatul Romaniei la München, prin care am imputernicit o pe mama mea sa ma reprezinte la circa de politie, pentru a i reface cartea de identitate fiului meu, pe prima pierzand o.
Cei de la circa de politie 13 din Sect 3 Bucuresti, au spus ca nu este valabila procura, ca eu trebuie sa fiu prezenta, nu ma poate inlocui nimeni, sub nicio forma. Asa incat, ii elibereaza o carte de identitate provizorie, cu care minorul nu poate calatori in afara tarii. Iar el trebuie sa vina in Germania la mine cat de curand, pentru a se stabili aici. Diferenta ar fi ca i se schimba domiciliul de la fosta noastra adresa, la mama mea, pentru ca am vandut apartamentul nostru si nu mai poate avea domiciliul acolo. Precizez ca la prima carte de identitate care i a fost eliberata, nu am fost prezenta, a fost prezenta sora mea si nu a avut nevoie de nicio procura! Nu inteleg cum se aplica legea. Prima carte de identitate a pierdut o, de aceea este nevoie de alta noua.
As dori sa stiu ce sanse sunt sa le explic si sa le arat o lege, daca aceasta exista, ca pot imputernici o terta persoana sa ma reprezinte in acest caz.
Va multumesc! Cu stima, Anca Rusu
Daca tot se muta la dvs, nu aveti nevoie sa veniti in tara dvs, trimiteti imputernicire pt a-i face pasaport, iar cu cartea de identitate provizorie, poate sa isi faca pasaport.
Pt calatorie, copilul nu poate calatori neinsotit, asa ca trebuie sa va dati acordul si pt asta.. fie il insoteste bunica sau un insotitor de bord.

Nu isi poate face buletin fara prezenta dvs pt ca dvs sunteti parintele, copilul nu e dat in plasament bunici, iar minorul depune cererea insotit de unul din parinti.
Va multumesc frumos! Pot trimte oricui o imputernicire pentru a i face pasaport?

gi-jane2 a scris:

Daca tot se muta la dvs, nu aveti nevoie sa veniti in tara dvs, trimiteti imputernicire pt a-i face pasaport, iar cu cartea de identitate provizorie, poate sa isi faca pasaport.
Pt calatorie, copilul nu poate calatori neinsotit, asa ca trebuie sa va dati acordul si pt asta.. fie il insoteste bunica sau un insotitor de bord.

Nu isi poate face buletin fara prezenta dvs pt ca dvs sunteti parintele, copilul nu e dat in plasament bunici, iar minorul depune cererea insotit de unul din parinti.

da
Multumesc frumos!

gi-jane2 a scris:

da