Forum Discuţii juridice Executare silită problema retur bani comanda online
Discuție deschisă în Executare silită

problema retur bani comanda online

buna ziua,
am comandat de la un magazin online un produs de 1000 de lei pe care l-am platit cu card bancar dar nu l-am primit. Dupa 1 luna mi-au trimis alt produs identic, pe care nu a trebuit sa il achit pt ca aparea sold-ul de la primul. Dupa 2 luni mi-au returnat in cont banii pt primul si acum, la 7 luni de la acea comanda imi solicita sa le returnez banii inapoi. Ce se poate face? Nu mi se pare normal, ei au gresit si tot eu sa platesc.
Buna ziua,
Ei sunt in drept sa solicite banii inapoi, atat timp cat dumneavoastra, in final, ati ramas si cu produsul si cu banii. Nu puteti invoca greseala lor pentru neindeplinirea obligatiei de plata.
Nu mi se pare normal, ei au gresit si tot eu sa platesc.

Nu tot dvs, ca de platit, platiti doar o data produsul care e la dvs.
Dvs cand ati primit banii inapoi desi produsul era la dvs, ce ati facut ?
gi-jane2, moderator
Trebuie sa achitati produsul. Altfel riscati sa va actioneze in judecata.
in momentul in care mi-au trimis produsul, aveam la ei blocata suma reprezentand acel produs.
sa ma dea in judecata sa ceara niste bani pe care i-au transferat gresit in cont?