Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evaluare imobil ( cer sa ma ajute cineva , chiar un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evaluare imobil ( cer sa ma ajute cineva , chiar un notar daca se poate) .

Va rog sa binevoiti sa-mi evaluati si mie un imobil din Dolj , din zona A a orasului Craiova conform grilei notariale din 2013. Imobilul nationalizat avea 373 mp la parter si 188,80 mp la etaj. Eu l-am evaluat la suma de 544946 lei, iar daca e mai vechi de 50 de ani la suma de 435956,80 lei. ANRP mi-a dat 399367 lei, deci m-a pacalit cu 36589,80 lei ? ( Scrie ca imobilul este facut in 1870 deci in 1950 avea 80 de ani, iar in 1958 avea 89 de ani, iar in 1959 avea 89 de ani). Va rog sa binevoiti sa-mi evaluati un imobil din Craiova zona A, teren 1527,73 mp si casa 416,53. Conform grilei notariale mie mi-a iesit suma de 1534554,30. ANRP mi-a dat 1559878 lei, mai mult cu 25323,70 lei nu stiu de ce. ( probabil s-a calculat si inflatia ) . Am citit grila din Craiova, la casele din zona A , mp de casa este 970 lei , la casele mai vechi de 50 de ani este 776 lei ( reducere cu 20 %) , iar la teren , mp este 740 lei. ( La Mehedinti la comune , la cele din Circumscriptia Drobeta Turnu Severin la case mp este 100 de lei, la magazii 25 lei) .
Hamarsold1944, utilizator
Puteti contacta un consultant, accesand butonul :consultanti" din banda rosie din susul acestei pagini. Alegeti consultantul (de preferat un expert tehnic judiciar in specializare evaluari imobiliare) dorit care daca este disponibil va poate consilia contracost.
Care consultanti? Eu nu vad nimic.
Hamarsold1944, utilizator
Care banda rosie ?
Dati mai intai clik pe butonul albastru pe care sunt scrise niste cifre. Urmati calea din mesajul meu anterior.
Nu inteleg care buton albastru si care cifre.