Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Echipament de protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Echipament de protectie

Buna ziua
Care este echipamentul de protecție pentru un stivuitorist care lucrează singur in depozit,mă refer este obligatoriu sa poarte casca de protecție și vesta reflectorizanta?
Buna ziua,
Echipamentul individual de protectie in stabileste lucratorul SSM, in functie de riscurile evaluate si avand ca model ( si obligatie de respectat ) H.G. 1048/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
Dupa parerea mea...trebuie purtate ambele.
Dotarea lucratorilor cu EIP se face in baza Listei interne de EIP intocmita pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, aprobate de angajator.
Sortimentele de EIP se stabilesc in functie de riscurile profesionale identificate si evaluate pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii avand in vedere sortimentele prevazute in anexa 1 la HG nr. 1048/ 2006