Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura emisa in euro si incasata in lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura emisa in euro si incasata in lei

S-a emis o factura pentru un client din Franta in euro. Am incasat suma in contul de lei. Care este monografia contabila in acest caz? Pe contul de euro nu am miscari vis-a-vis de acest client.
Dragut.

4111 = 704 200 EUR , 940 RON

5121 = 4111 940 RON +/- diferente curs (trebuie stinsa si obligatia in valuta).

Asta-i teoria.
Practic : banca va depune in cont o singura suma - ori in lei , ori in valuta.
Si invers , la iesirea banilor. Cand platiti cu cardul o achizitie in valuta banca va ia lei si trimite furnizorului valuta ceruta.