Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati făcute de o societate unei persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati făcute de o societate unei persoane fizice

Buna ziua,

Îmi puteți spune va rog dacă o societate poate transfera unei persoane fizice o suma mai mare de 10000 de lei? Și cum ar trebui sa fie înregistrat acest transfer in contabilitate. Sunt necesare doc justificative?

Va mulțumesc,

Anca
Plata efectuata cu numerar catre o persoana fizica nu poate depasi 10.000 lei/zi. Dar daca, de exemplu, trebuie sa ii platesc o masina in valoare de 50.000 lei, pot plati cu numerar o singura data maximum 10.000 lei iar restul de 40.000 in oricate transe prin transfer bancar.
Presupunem ca patronul a cheltuit din banii firmei vreo 300.000 lei insa tot el are dreptul la 200.000 lei dividende. Daca vreti sa stingeti o parte din creanta firmei asupra patronului prin plata dividendelor in mod direct (ce inteleg eu prin "fara documente justificative") atunci raspunsul este NU. In mod indirect este posibil - dar numai cu implicarea a doua conturi bancare. Unul al societatii - altul al patronului. Atentie - sunt multi patroni care confunda contul societatii cu al lor si prin urmare nu au un cont personal. Este nevoie de un cont personal.