avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Registru unic asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Registru unic asociatie de proprietari

Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti daca registrul unic al asociatiei de proprietari poate fi inlocuit cu un dosar in care sunt trecute pv urile adunarilor completate electronic conform notitelor luate in timpul sedintelor.
La noi in asociatie asa se procedeaza si eu cred ca nu este corect.Am semnalat acest lucru dar nu s a luat nicio masura.
dar ia uimiti-ne dumneavoastra cum ar trebui sa fie. Procesul verbal il scrii dupa si atasezi semnaturile celor prezenti la sedinte. Registrul unic poate fi si electronic .Foaia cu sematurile celor prezenti o scanezi si gata.
Semnaturile le iei la inceputul sedintei ca pe urma locatarii pleaca fiecare cand vor si semneaza daca mai au chef.
DAR daca dumneavoastra credeti ca puteti sa fiti dactilografa si faceti asta in timp ce unul tipa unul vorbeste cu alt locatar si tot asa.Unul pleaca mai devreme dupa ce s-a hotarat 1 subiect din cele 5 altul dupa ce s-a hotarat subiectul 2 si tot asa.

legea 196/2018 ART. 49
(5) Hotărârile adunărilor generale se consemnează, numai în timpul ședinței, în registrul unic de
procese-verbale al asociației de proprietari, se semnează de către toți membrii prezenți ai adunării generale, de cenzor/comisia de cenzori și se afișează la avizier.
Ultima modificare: Duminică, 14 Iulie 2019
w_v_w_v, utilizator
Eu consider ca trebuie sa existe semnaturile in original si sa fie un registru pe hartie pentru a se verifica ce s-a semnat.
Legiutorul a prevazut fara exceptie modalitatea de consemnare a sedintelor adunarilor generale
Nu mai inteleg nimic , odata spuneti ca este corect cum se procedeaza la noi si apoi citati legea care spune contrariul.

w_v_w_v a scris:

dar ia uimiti-ne dumneavoastra cum ar trebui sa fie. Procesul verbal il scrii dupa si atasezi semnaturile celor prezenti la sedinte. Registrul unic poate fi si electronic .Foaia cu sematurile celor prezenti o scanezi si gata.
Semnaturile le iei la inceputul sedintei ca pe urma locatarii pleaca fiecare cand vor si semneaza daca mai au chef.
DAR daca dumneavoastra credeti ca puteti sa fiti dactilografa si faceti asta in timp ce unul tipa unul vorbeste cu alt locatar si tot asa.Unul pleaca mai devreme dupa ce s-a hotarat 1 subiect din cele 5 altul dupa ce s-a hotarat subiectul 2 si tot asa.

legea 196/2018 ART. 49
(5) Hotărârile adunărilor generale se consemnează, numai în timpul ședinței, în registrul unic de
procese-verbale al asociației de proprietari, se semnează de către toți membrii prezenți ai adunării generale, de cenzor/comisia de cenzori și se afișează la avizier.

Trebuie sa existe un registru cu semnaturi in original.
Ca vor sa faca si in format electronic din varii motive nu conteaza.
Daca legea prevedea ca varianta alegerea libera ar fi fost alta discutie...dar legea nu prevede...

Alte discuții în legătură

Legalitatea intocmirii proceselor verbale GHEORGHIAN GHEORGHIAN Este legal ca procesul verbal de la adunarea generală cât şi cele lunare întocmite pe calculator şi apoi semnate de comitetul executiv, ... (vezi toată discuția)
Registrul unic de procese verbale florin555 florin555 Buna ziua, Am rugamintea daca imi poate spune cineva de unde se pot achizitiona un \"Registru unic de procese verbale\" ? Aveti un model pentru a putea ... (vezi toată discuția)
Registrul unic al asociatiei de proprietari CipM CipM Dupa legea veche, L230/2007, asociatia avea: - registrul de PV al asociatiei (\"Hotărârile adunărilor generale se consemnează în registrul de ... (vezi toată discuția)