Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ?
Ce intelegeti dvs. prin "a revendica" o mostenire? Ar trebui sa dati mai multe amanunte daca vreti sa primiti un raspuns pertinent.

Daca va referiti la termenul in care puteti accepta o mostenire, acesta este de un an de la data decesului persoanei pe care o mosteniti. Aceptarea mostenirii poate fi expresa sau tacita.
Daca aveti in vedere faptul ca, exista un certificat de mostenitor care a fost emis cu excluderea dvs. de la mostenire, trebuie sa solicitati in instanta anularea acestui certificat de mostenitor.
Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la deces, termen ce curge de la data deschiderii succesiunii, prin moarte.

(altminteri, orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta).

Dreptul de optiune succesorala se concretizeaza intr-o declaratie notariala, de acceptare a mostenirii.

Declaratia este una de acceptare expresa, aceasta acceptare fiind totala( in raport de intregul patrimoniu al defunctului ) si neconditonata.

Dreptul de optiune succesorala poate rezulta din acte de acceptare tacita, implicita, din care este lasata sa se intrevada vointa de a succede, prin luarea in posesie a bunurilor, vanzarea acestora, plata impozitelor si a taxelor aferente.

Va sugerez sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii, in fata notarului public.

Ulterior, sa procedati la dezbaterea succesiunii, respectiv partajare.( pe cale notariala, ori pe cale judiciara daca survin disensiuni, intre coerezi ).

Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.