avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general masina pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

masina pe firma

Am o masina pe firma din 2011 ,cumparata din ue ,noua fara tva.Masina a fost amortizata 100 %.Cu ce pret pot sa o cumpar eu ca si persoana fizica (administrator) ?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cirivio , utilizator 10:37, 23 Iulie 2019
Reformulez intrebarea : cu ce pret poate vinde firma masina.
Daca nu ati fi dv. cumparatorul s-ar zice ca la orice pret. Daca se vinde administratorului s-ar zice ca la pretul de transfer (exista o teorie complicata pe tema asta).
Regulile de baza ale contabilitatii stabilesc ca transferurile se fac la pretul pietei sau un pret rezonabil. Ca o fi 500 $ sau doar 200 $ dv. stabiliti. Este cam greu pentru cineva sa va contrazica.
Reformulez intrebarea : cu ce pret poate vinde firma masina.
Daca nu ati fi dv. cumparatorul s-ar zice ca la orice pret. Daca se vinde administratorului s-ar zice ca la pretul de transfer (exista o teorie complicata pe tema asta).
Regulile de baza ale contabilitatii stabilesc ca transferurile se fac la pretul pietei sau un pret rezonabil. Ca o fi 500 $ sau doar 200 $ dv. stabiliti. Este cam greu pentru cineva sa va contrazica.
Multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce pret pot instraina un bun? mhldanciu mhldanciu Am o societate si vreau sa vand un bun (mijloc fix), in particular un autoturism, acesta a fost deja amortizat 50%. Societatea nu-si mai permite sa-l ... (vezi toată discuția)
Pj achizitioneaza masina de la pf grigore2 grigore2 Am cumparat o masina pe persoana fizica prin rabla si vreau sa o trec pe numele firmei mele, prin contract de vanzare cumparare pentru a o putea amortiza. La ... (vezi toată discuția)
Amortizare adella1604 adella1604 patronul la care tin contabilitatea detine mai multe firme.pe data de 28-10 a vandut o masina de la firma A \(AMORTIZAREA FIIND INCHEIATA\) firmei B iar pa ... (vezi toată discuția)