Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general masina pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

masina pe firma

Am o masina pe firma din 2011 ,cumparata din ue ,noua fara tva.Masina a fost amortizata 100 %.Cu ce pret pot sa o cumpar eu ca si persoana fizica (administrator) ?Multumesc.
Reformulez intrebarea : cu ce pret poate vinde firma masina.
Daca nu ati fi dv. cumparatorul s-ar zice ca la orice pret. Daca se vinde administratorului s-ar zice ca la pretul de transfer (exista o teorie complicata pe tema asta).
Regulile de baza ale contabilitatii stabilesc ca transferurile se fac la pretul pietei sau un pret rezonabil. Ca o fi 500 $ sau doar 200 $ dv. stabiliti. Este cam greu pentru cineva sa va contrazica.
Reformulez intrebarea : cu ce pret poate vinde firma masina.
Daca nu ati fi dv. cumparatorul s-ar zice ca la orice pret. Daca se vinde administratorului s-ar zice ca la pretul de transfer (exista o teorie complicata pe tema asta).
Regulile de baza ale contabilitatii stabilesc ca transferurile se fac la pretul pietei sau un pret rezonabil. Ca o fi 500 $ sau doar 200 $ dv. stabiliti. Este cam greu pentru cineva sa va contrazica.
Multumesc frumos !